ره آوردها و نتایج همایش بین‌المللی شهرهای پایدار جهان چه بود؟
ره آوردها و نتایج همایش بین‌المللی شهرهای پایدار جهان که اوایل بهمن ماه در شهر یزد برگزار گردید، توسط رییس انجمن مدبریت سبز ایران احصا شد. همانطور که می دانیم، همایش بین‌المللی شهرهای پایدار جهان به دلیل این که شهر یزد از سوی بنیاد جهانی انرژی به عنوان شهر پایدار معرفی شده بود، در تاریخ ۸ بهمن ماه سال جاری میزبان این همایش مهم بین…
 https://danestanyonline.ir/?p=35033
@danestanyonline | پایگاه خبری دانستنی آنلاین

اطلاعات تکمیلی تر را از این آدرس پیگیری نمایید
https://www.energyglobe.info/
https://t.me/green_management/252

در راستای ضرورت معرفی جایگاه دانش و فرهنگ سنتی ایرانیان که از ظرفیت الگوسازی در سطح جهانی به جهت چالش های زیست محیطی معاصر، برخودار است،  انجمن مدیریت سبز ایران با مجموعه اقداماتی که در سه سال گذشته، از قبیل:

  • برگزاری همایش بین المللی شهر پایدار در تیرماه سال ۱۳۹۶،
  • همایش بین المللی ساختمان سبز در شهر یزد،
  • ارزیابی کامل از فرهنگ تاریخی این شهراز سوی کارشناسان بین المللی در طول یک هفته(دی ماه سال ۱۳۹۶)،
  • و همچنین امکان بازدید رییس بنیادجهانی انرژی از یزد،

موفق به دریافت نشان پایتخت شهر پایدار ۲۰۱۹ برای شهر یزد با همکاری یونسکو – UNEP و بنیادجهانی انرژی به دلیل ظرفیت فرهنگی و تاریخی در “تولید انرژی بدون آلودگی” در طول هزار سال گذشته، گردیده است.

مراسم اعلام این نشان جهانی با دعوت از ۱۸۶ کشور عضو بنیاد جهانی انرژی و ۴۰۰ شهر پایدار و دهها شخصیت بین المللی به تاریخ ۸ و۹ بهمن ماه سالجاری در شهر یزد به همراه مراسم جهانی انرژی ۲۰۱۸  برگزار می گردد.

چرا مراسم جهانی در شهر یزد برگزار گردید؟

در حاشیه برگزاری این همایش آقای جمشیدی با آقای محمد حسن امامی رییس انجمن مدبریت سبز ایران در خصوص علت یا علل برگزاری همایش بین‌المللی شهرهای پایدار جهان در شهر یزد مصاحبه اختصاصی انجام داده است که متن این مصاحبه را در ادامه این نوشتار می خوانید.
یزد میزبان همایش بین‌المللی شهرهای پایدار جهان
آقای امامی در پاسخ به این سؤال که چرا یزد میزبان همایش بین‌المللی شهرهای پایدار جهان شده است؟ اظهار داشت: در حال حاضر علم نوین قابلیت های زیادی پیدا کرده است؛ علم نوین انسان را قادر به انجام عمل های جراحی بسیار حساس مغز، قلب و اسکن اعضای بدن انسان، ساخت شاتل و سفر به فضا شده است. اما همین علم نوین قابلیت حل بحران زیست محیطی را ندارد. زیرا علم مدرن برپایه تسلط بر محیط زیست بنا شده است و به طبیعت و محیط زیست به عنوان یک منبع source  نگاه می کند؛ بنابراین طبیعت  منبعی است برای افزایش قدرت و دستیابی به ثروت بیشتر برای بشر تا بتواند به سعادت برسد. چراکه سعادت انسان مساوی با قدرتمند بودن آن فرض شده است. چراکه در علم نوین، خاک را معدن و آب را منشأ انرژی می بیند.
راهکارهای خروج از بحران زیست محیطی را می توان در دانش سنتی جستجوکرد.
رییس انجمن مدیریت سبز ایران افزود: دانش سنتی به تجر ه نشان داده است که توانایی ارائه راهکارهای خروج از بحران زیست محیطی را دارد. هنگامی که طبیعت به هم می ریزد، دانش نوین قابلیت ازبین بردن این بحران را ندارد. دانشی که در یزد، هند، چین و آیین های سنتی نهفته است، دانش سنتی است که بر پایه همکاری با طبیعت بنا شده است.
وی با بیان این مطلب که علم به فکر مهار طبیعت است، افزود: تمدن و تاریخ گذشته ما قابلیت ارائه راهکار برای ازبین بردن بحران های زیست محیطی را دارد و دلیل این که چرا همایش بین‌المللی شهرهای پایدار جهان در یزد برگزار و این شهر به ‌عنوان نخستین پایتخت شهرهای پایدار جهان معرفی شد،این است که  جهانیان با مشاهده تعامل و همکاری تاریخی و باستانی ایرانیان با محیط زیست با ظرفیت فرهنگی و تاریخی شرق برای خروج از بحران های زیست محیطی بیش از پیش اشنا گردند.

قابل توجه است که این راهکار هنوز برای ما یک خاطره و یک آئین است و نتوانسته ایم به زبان مدرن بیان کنیم.. ما می خواهیم این آئین به دانش روز بدل گردد و نسل جدید با آن ارتباط برقرار نماید.

نخستین کنفرانس بین المللی شهرهای پایدار جهان و نوزدهمین کنفرانس بین المللی سازمان جهانی انرژی به میزبانی شهر جهانی یزد آغاز به کار کرد.
در این همایش دو روزه نزدیک به ۷۰ نفر ازمتخصصان جهانی حوزه ی انرژی های پایدار و اساتید دانشگاه های ۲۵ کشور جهان و همچنین مسئولان و صاحبنظرانی از سراسر کشور حضور دارند.
رئیس نخستین کنفرانس بین المللی شهر‌های پایدار جهان گفت: در این رویداد بزرگ جهانی، شهر یزد به عنوان پایتخت شهر‌های پایدار جهان معرفی و همچنین از بهترین عملکرد‌های ارزیابی شده در حوزه انرژی پایدار تقدیر می‌شود.
جعفر امینی مقدم افزود: برگزاری نشست‌های تخصصی و کارگاههای آموزشی با حضور متخصصان داخلی و خارجی مرتبط با حوزه پایداری به منظور تبادل اطلاعات و ارتقاء دانش متخصصان از برنامه‌های این کنفرانس بین المللی است.
رئیس نخستین کنفرانس بین المللی شهر‌های پایدار جهان اظهار داشت: میزبانی استان یزد برای برگزاری اجلاس بنیاد جهانی انرژی و کنفرانس بین المللی شهر‌های پایدار جهان، علاوه بر اینکه نام یزد را به عنوان یک برند جهانی مطرح می‌کند، باعث جهش‌های علمی و بهبود وضعیت شهر‌ها و خدمت رسانی به مردم استان یزد خواهد شد.
امین مقدم گفت: انتقال تکنولوژی و دانش ساختمان سازی از سوی دیگر شهرها و همچنین انتقال تجربیات شهر جهانی یزد در زمینه شاخصه های توسعه پایداری از جمله آورد‌ها و مزایای انتخاب استان یزد به عنوان پایتخت جهانی شهر‌های پایدار در سال ۲۰۱۹ است.
بنیاد جهانی انرژی معتبرترین مرجع ارزیابی طرح‌های زیست محیطی در جهان است که یکصد و ۸۲ کشور جهان در آن عضو هستند.
لازم بذکر است همایش بین المللی شهر‌های پایدار جهان و نوزدهمین اجلاس جهانی بنیاد انرژی از امروز هشتم آغاز شده است و تا فردا نهم بهمن ماه ادامه دارد.