3

حفاظت از محیط‌زیست! یا حفاظت از اقتصاد!

  • کد خبر : 1155
  • 15 خرداد 1401 - 22:03
حفاظت از محیط‌زیست! یا حفاظت از اقتصاد!

  همواره با بدیهی‌شدن برخی از مفاهیم، رویکردها و فعالیت‌ها در ادوار تاریخی، بشر با چالش‌هایی مواجه شده‌است. یکی از بدیهیات دوران معاصر “حفاظت از محیط‌زیست” است. “حفاظت از محیط زیست” در 6 الی 7 دهه گذشته وارد ادبیات جهان معاصر شده‌است، و با تکرار خود، به امری بدیهی و حتی به شاخصی از بلوغ […]

 

همواره با بدیهی‌شدن برخی از مفاهیم، رویکردها و فعالیت‌ها در ادوار تاریخی، بشر با چالش‌هایی مواجه شده‌است. یکی از بدیهیات دوران معاصر “حفاظت از محیط‌زیست” است. “حفاظت از محیط زیست” در 6 الی 7 دهه گذشته وارد ادبیات جهان معاصر شده‌است، و با تکرار خود، به امری بدیهی و حتی به شاخصی از بلوغ اجتماعی و فردی بدل شده است.
آیا حفاظت از “محیط‌زیست” امری بدیهی است؟. یا اینکه این مفهوم به معنای فرار از مسئولیت‌های اصلی و حیاتی انسان در مواجه با زیست جهان‌اش است.؟ آیا محیط‌زیست نیازمند حافظت است.؟ یا این رفتار و عملکرد انسانی است که نیازمند مراقبت و مسئولیت‌پذیری است؟.
طبیعت که دارای طول عمر میلیاردها سال‌است، امروزه چگونه نیازمند به حفاظت، آنهم از سوی پدیده‌ای از پدیده‌های خود(انسان) که طول عمری بسیار کوتاه‌تر و ناتوان‌تر از خودش دارد، شده است؟
بنظر اگر مفهوم” حفاظت از محیط‌زیست”بدیهی مفروض نگردد و مورد دقت واقع گردد، واقعیت این خواهد بود که طبیعت نیازمند و محتاج حفاظت از سوی انسان نیست. این انسان است که باید گفتار، کردار و اندیشه‌هایش را مراقبت‌کند تا ضمن حفاظت از خودش(اقتصاد) موجب تخریب طبیعت نیز نگردد.
انجمن مدیریت سبز ایران در روز جهانی محیط‌زیست، همگان را به حفاظت از خودشان در چارچوب اعمال و رفتارهایمان دعوت می‌نماید، تا با بهبود و تغییر در مفاهیم، رویکردها و فعالیتهای اقتصادی از خودمان محافظت کنیم. با این تغییر نگرش محیط‌زیست نیز محفوظ خواهد ماند.

روز جهانی اقتصاد سازگار با محیط زیست گرامی باد
انجمن مدیریت سبز ایران 1401
محمدحسن امامی

لینک کوتاه : https://irsgm.ir/?p=1155